akumulátorová baterie
– technické zařízení pro opakované uchovávání zpravidla elektrické energie. Jde o sekundární článek – nejprve je nutno jej nabít, aby mohl být následně použit jako zdroj energie.
distributor elektřiny
– provozuje distribuční (přenosovou) soustavu, spravuje a udržuje síť rozvodných zařízení a koncových měřičů, odpovídá za jejich funkčnost. Odběrnému místu je distributor přidělen automaticky podle území jeho působnosti. V ČR jsou tři distributoři elektřiny: ČEZ Distribuce, PRE Distribuce, E.ON Distribuce.
distributor energií
– provozuje distribuční soustavu, spravuje a udržuje síť rozvodných zařízení a koncových měřičů, odpovídá za jejich funkčnost. Odběrnému místu je distributor přidělen automaticky podle území jeho působnosti. V ČR jsou tři distributoři elektřiny: ČEZ Distribuce, PRE Distribuce, E.ON Distribuce a tři distributoři plynu: GasNet, Pražská plynárenská, EG.D.
distributor plynu
– provozuje distribuční (přenosovou) soustavu, spravuje a udržuje síť rozvodných zařízení a koncových měřičů, odpovídá za jejich funkčnost. Odběrnému místu je distributor přidělen automaticky podle území jeho působnosti. V ČR jsou tři distributoři plynu: GasNet, Pražská plynárenská, EG.D.
distribuční sazba
– tarif rozhodující pro výpočet ceny elektřiny. Stanovuje ji distributor a upravují se podle ní podmínky dodávek elektrické energie. Vychází ze skladby spotřebičů na konkrétním odběrném místě, jejich typu a počtu a určuje ceny za odebranou megawatthodinu (MWh).
distribuční soustava
– technologie pro šíření plynu či elektrické energie podle předepsaných parametrů. Tvoří propojovací článek mezi přenosovou soustavou a koncovými místy odběru energií. Odběrnému místu je distributor přidělen automaticky podle území jeho působnosti. V ČR jsou tři distributoři elektřiny: ČEZ Distribuce, PRE Distribuce, E.ON Distribuce a tři distributoři plynu: GasNet, Pražská plynárenská, EG.D.
dodavatel elektřiny
– obchodní společnost, která nakupuje elektřinu za velkoobchodní ceny na energetické burze a dále ji prodává koncovým spotřebitelům.
dodavatel energií
– obchodní společnost, která nakupuje energie za velkoobchodní ceny na energetické burze a dále je prodává koncovým spotřebitelům.
dodavatel plynu
– obchodní společnost, která nakupuje zemní plyn za velkoobchodní ceny na energetické burze a dále ho prodává koncovým spotřebitelům.
DPH
– daň z přidané hodnoty. Platí ji všichni při nákupu většiny zboží a služeb, základní sazba je 21 %, snížená sazba činí 15 % resp. 10 %.
dvoutarifní sazba
– je určena pro odběrná místa, kde elektřina kromě běžného provozu slouží k ohřevu vody, k vytápění, případně k dobíjení elektromobilu. V takovém případě je po určitý počet hodin z každého dne účtována za elektřinu nižší sazba a vstupuje v účinnost takzvaný vysoký tarif (VT) a nízký tarif (NT). Pro přidělení dvoutarifní sazby je nutno doložit distributorovi revizní zprávou instalaci spotřebiče, který k tomu opravňuje, a nechat si od něj osadit HDO, což je zařízení pro přepínání mezi VT a NT. Příklady spotřebičů s vyšším příkonem využívajících levnější nízký tarif a časy NT za 24 hod.:
– bojler 8/24
– akumulační kamna 8/24
– elektromobil 8/24
– hybridní tepelné zařízení 16/24
– přímotop 20/24
– tepelné čerpadlo 20/24
D01d
– označení jednotarifní sazby určené pro odběrné místo s nízkou spotřebou, např. garáž, chata.
D02d
– označení jednotarifní sazby určené pro běžné domácnosti, např. byt v bytovém domě, rodinný dům.
elektrická zásuvka
– součástka pro připojení elektrických spotřebičů k elektrorozvodné síti. Nejčastěji tvoří nepohyblivou součást zásuvkového připojení a je napevno osazena na stěnu. Může být také volná – jako součást prodlužovačky nebo rozbočky (rozdvojky apod.).
elektroměr
– zařízení instalované na rozhraní sítě distributora elektřiny a jejího odběratele pro měření množství odebrané elektrické energie, na jehož základě je účtována spotřeba. Rozlišujeme elektroměry jednosazbové a vícesazbové.
emisní povolenka
– nástroj ke snižování emisí skleníkových plynů prostřednictvím poplatků. Jedna emisní povolenka opravňuje znečišťovatele (uhelné a plynové elektrárny, teplárny a další průmyslové podniky) za daný poplatek vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého (CO2), nebo její ekvivalent v jiné škodlivině, nad stanovený limit. Systém emisních povolenek byl v Evropě zaveden v roce 2005, povolenky jednotlivým členským státům EU přiděluje Evropská komise. Množství povolenek se stále snižuje, aby podniky byly motivovány snižovat emise zaváděním nových technologií a přechodem na ekologičtější paliva. Subjekty, které sníží objem vypouštěných emisí, mohou nevyužité povolenky prodat. Ceny emisních povolenek aktuálně stále rostou a jejich zdražení se promítá do cen elektřiny pro konečného spotřebitele.
energetická burza
– trh s energetickými produkty zprostředkovávající nákup a prodej elektřiny, zemního plynu a emisních povolenek. Je určen registrovaným (licencovaným) subjektům, které uhradí jednorázový účastnický poplatek, dodržují pravidla energetické burzy a platí měsíční poplatky souvisejí se službami, uzavřením a vypořádáním obchodů.
Energetický regulační úřad (ERÚ)
– ústřední orgán státní správy zřízený 1. ledna 2001 zákonem č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad pro výkon regulace v energetice. Působnost:
– udělování licencí dodavatelům energií
– regulace cen
– podpora využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie a kombinované výroby elektřiny a tepla
– ochrana zájmů zákazníků a spotřebitelů
– ochrana oprávněných zájmů držitelů licencí
– šetření soutěžních podmínek
– spolupráce s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže
– podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích
– výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích
HDO
– systém ve vlastnictví distributora elektřiny, který umožňuje reagovat na aktuální vytížení sítě a na dálku regulovat odběr elektrické energie přepínáním mezi vysokým a nízkým tarifem. Rozsáhlá soustava přístrojů a zařízení, vysílačů a přijímačů rozmístěných po celém území státu přenáší signál od distributora na jednotlivá odběrná místa a automaticky vypíná a zapíná spotřebiče s vyšší spotřebou, které využívají tzv. nízký tarif. Koncový přijímač je instalován na rozvodné desce odběrného místa.
hlavní uzávěr plynu (HUP)
– uzavírací armatura oddělující odběrné plynové zařízení od plynovodní přípojky. Musí být přístupná z veřejného pozemku.
jistič
– elektrický přístroj zajišťující nadproudovou ochranu. Je umístěn na rozvodné desce a protéká-li jím nadměrný elektrický proud, automaticky odpojí chráněný elektrický obvod. Slouží jako ochrana před průnikem dotykového napětí nebo nadproudu, před poškozením elektrické instalace a přístrojů i možným požárem.
jednotarifní sazba
– je stanovena na odběrném místě, kde elektřina slouží především k osvětlení a k běžnému provozu. Cena za odebranou MWh se při jednotarifní sazbě během dne nemění. Příklady spotřebičů spadajících pod jednotarifní sazbu:
– lednička
– mrazák
– pračka
– myčka
– sušička
– el. trouba
– televize
– počítač
liberalizovaný trh s elektřinou
– umožňuje volné obchodování, kdy dodavatelé bez jakýkoli omezení stanovují své ceny za dodávky silové elektřiny pro koncové zákazníky a spotřebitelé si mohou volit dodavatele podle toho, která nabídka nejvíce odpovídá jejich preferencím. Podle zákona mohou měnit dodavatele zdarma každých 6 měsíců, pokud nemají ve smlouvě výslovně uvedené jiné podmínky. V ČR je trh s elektřinou liberalizovaný od roku 2006.
liberalizovaný trh s plynem
– umožňuje volné obchodování, kdy dodavatelé bez jakýkoli omezení stanovují své ceny za dodávky plynu pro koncové zákazníky a spotřebitelé si mohou volit dodavatele podle toho, která nabídka nejvíce odpovídá jejich preferencím. Podle zákona mohou měnit dodavatele zdarma každých 6 měsíců, pokud nemají ve smlouvě výslovně uvedené jiné podmínky. V ČR je trh s plynem liberalizovaný od roku 2007.
licence ERÚ
– udělují se na základě bezúhonnosti a odborné způsobilosti žadatele. Pro podnikání v energetických odvětvích se udělují s platností 25 let (pro výrobu elektřiny, plynu či tepelné energie) nebo na dobu neurčitou (pro přenos elektřiny, přepravu plynu, distribuci elektřiny a plynu, uskladňování plynu, rozvod tepelné energie či činnosti operátora trhu). Pro obchod s elektřinou a s plynem se udělují na 5 let s možností prodloužení vždy o dalších 5 let.
neregulovaná část ceny
– složka platby za energie, kterou si určuje dodavatel. Zahrnuje poplatek za správu odběrného místa a úhradu za skutečně spotřebovanou elektřinu nebo plyn.
nízký tarif
– součást dvoutarifní sazby na odběrných místech, kde je elektřina kromě běžného provozu využívána také k vytápění, ohřevu vody nebo k dobíjení elektromobilu. Po určitý počet hodin během dne je za odebranou elektřinu účtována nižší cena, nízký tarif (NT). Je to v době, kdy jsou výše zmíněná zařízení v chodu. Po ostatní hodiny je aktivní tzv. vysoký tarif (VT) s vyšší účtovanou cenou. Přepínání mezi NT a VT provádí automaticky distributor prostřednictvím HDO. Příklady spotřebičů s vyšším příkonem využívajících levnější nízký tarif a časy NT za 24 hod.:
– bojler 8/24
– akumulační kamna 8/24
– elektromobil 8/24
– hybridní tepelné zařízení 16/24
– přímotop 20/24
– tepelné čerpadlo 20/24
odběrné místo
– místo připojení objektu k lokální distribuční soustavě elektřiny nebo zemního plynu s unikátním identifikačním kódem osazené měřicím zařízením a hlavním jističem/uzávěrem.
operátor trhu (OTE)
– licencovaný subjekt, akciová společnost vlastněná státem založená v roce 2001 na základě energetického zákona podílející se na chodu energetického trhu:
– organizuje krátkodobý trh s elektřinou a plynem
– zajišťuje rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou
– je centrálním informačním místem pro trh s elektřinou a plynem
– zpracovává měsíční i roční zprávy a bilance
– připravuje detailní výroční zprávy
– shromažďuje data o vývoji českého energetického trhu.
palivový článek
– elektrochemické zařízení přeměňující chemickou energii paliva a okysličovadla přímo na energii elektrickou. Jde o galvanický článek složený ze dvou elektrod oddělených membránou nebo elektrolytem. Ke kladné elektrodě (anodě) je přiváděno palivo, k záporné elektrodě (katodě) okysličovadlo. V prostoru mezi elektrodami se obě látky katalyticky slučují a palivový článek pracuje, dokud není přerušen přívod paliva nebo okysličovadla k elektrodám, které jsou katalyticky i reaktivně stabilní.
poplatek distributorovi
– patří do regulované složky ceny energií určované státem a nazývá se stálý plat. U elektřiny zahrnuje poplatek za správu distribuční sítě a daň, u plynu poplatek kromě vlastní distribuce zohledňuje i skladování plynu, jeho přepravu k odběrnému místu nebo rezervovanou kapacitu, a patří sem i DPH.
poplatek za distribuci
– je součástí regulované složky ceny energií určované státem a nazývá se stálý plat. U elektřiny zahrnuje poplatek za správu distribuční sítě a daň, u plynu poplatek kromě vlastní distribuce zohledňuje i skladování plynu, jeho přepravu k odběrnému místu nebo rezervovanou kapacitu, a patří sem i DPH.
poplatek operátorovi trhu (OTE)
– odvíjí se od množství energie dodané do odběrného místa. Cenu reguluje stát a její výši pevně stanovuje Energetický regulační úřad. Jednotková cena se uvádí v CZK/kWh a odvozuje se od ceny stanovené v CZK/MWh.
plyn
– plynem v energetice rozumíme zemní plyn, což je přírodní hořlavý plyn s hlavní složkou methanem využívaný jako fosilní palivo. Těží se z porézních sedimentárních hornin buď samostatně, nebo společně s ropou a černým uhlím.
plynoměr
– zařízení udávající naměřenou spotřebu v m3. Naměřený objem lze na kWh přepočítat vynásobením orientačním koeficientem, kdy 1 m3 odpovídá přibližně 10,55 kWh. Přesný koeficient přepočtu závislý na kvalitě dodaného plynu a je uveden na faktuře za plyn.
provozovatel distribuční soustavy
– neboli distributor provozuje distribuční soustavu, spravuje a udržuje síť rozvodných zařízení a koncových měřičů, odpovídá za jejich funkčnost. Odběrnému místu je distributor přidělen automaticky podle území jeho působnosti. V ČR jsou tři distributoři elektřiny: ČEZ Distribuce, PRE Distribuce, E.ON Distribuce a tři distributoři plynu: GasNet, Pražská plynárenská, EG.D.
přímé měření
– situace, kdy elektroměrem prochází veškerá měřená elektřina o napětí 230 V přiváděná do objektu bez nutnosti použití měřicích transformátorů.
přeprava plynu
– Česká republika odebírá zemní plyn převážně z Ruska, přibližně čtvrtina z celkové spotřeby je pokryta dodávkami z Norska, ložiska plynu jsou i v okolí Hodonína. Držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu (TSO) v České republice je společnost NET4GAS. Zajišťuje mezinárodní přepravu přes Českou republiku i vnitrostátní přepravu zemního plynu a související obchodní a technické služby. Provozuje téměř 4 000 km plynovodů, 3 hraniční předávací stanice, 5 kompresních stanic a 100 předávacích stanic na rozhraní s vnitrostátní distribucí plynu. Ročně přepraví okolo 45 miliard m3 zemního plynu (z toho cca 8 miliard m3 pro domácí spotřebu).
regulovaná část ceny
– složka ceny energie omezovaná státem prostřednictvím ERÚ a nazývaná stálý plat. U elektřiny zahrnuje poplatek za správu distribuční sítě a daň, u plynu je to poplatek operátorovi trhu (OTE), poplatek distributorovi, kde je zohledněno skladování plynu, jeho přeprava k odběrnému místu nebo rezervovaná kapacita, a patří sem i DPH.
rezervovaná kapacita elektřiny
– týká se odběratelů na úrovni vysokého a velmi vysokého napětí. Představuje hodnotu maximálního čtvrthodinového výkonu (v kW), který smí klient odebrat v jednom odběrném místě z distribuční soustavy. Stanovuje se smluvně a zákazník se zavazuje, že tuto kapacitu svým odběrem nepřekročí. Pokud se to stane, účtuje se mu smluvní pokuta.
revizní zpráva
– právně závazný dokument o provedení předepsané revize elektrického nebo plynového zařízení. Revizi může provádět pouze certifikovaný revizní technik, který následně vyhotovuje revizní zprávu.
rozvodná deska
– čili rozváděč je označení pro skříň se zavedenými kabely osazenou elektrickými přístroji pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace. Přívodní je vstupní napájecí kabel a kabely různých snímačů, čidel nebo ovladačů, výstupní jsou kabely k dalším (podružným) rozváděčům, jednotlivým spotřebičům nebo zásuvkovým a světelným okruhům.
skladování plynu
– zemní plyn se skladuje v podzemních zásobnících. ČR jich má 9 s celkovou kapacitou 4 mld. m3, což je přibližně polovina roční spotřeby země. Sedm z nich pro uložení plynu využívá částečně vytěžená ložiska ropy nebo zemního plynu v porézních horninách tvořených nejčastěji pískovcem a různě zpevněnými písky s jílovitými proplástky. Těsnící vrstvou ložiskových struktur jsou nepropustné horniny. Jeden zásobník tzv. kavernového typu je ve vytěženém rudném ložisku a jeden je tzv. akvifer. Ten se vytváří z přirozeného vodního rezervoáru, z něhož je voda tlakem plynu vytlačena do větší hloubky, a vznikne tak prostor pro samotný plyn.
skleníkové plyny
– plyny v zemské atmosféře, které přispívají k nadměrnému ohřívání povrchu planety. Uvolňují se zejména spalováním fosilních paliv a spolu s dalšími faktory vedou ke globálnímu oteplování. Za nejškodlivější skleníkové plyny považujeme oxid uhličitý (CO2), methan (CH4), oxid dusný (NO2), hydrofluorovodík (HCF), polyfluorovodík (PFC) a fluorid sírový (SF6).
stálý plat
– součást úhrady za energie, která tvoří tzv. regulovanou část. Tedy poplatek za správu distribuční sítě a daň u elektřiny, v případě plynu je to poplatek operátorovi trhu (OTE), poplatek distributorovi, kde je zahrnuto skladování plynu, jeho přeprava k odběrnému místu nebo rezervovaná kapacita, a patří sem i DPH.
tarif
– sazba určující pro účtování úhrady za odběr elektrické energie. V praxi fungují sazby jednotarifové, kdy je na daném odběrném místě po celý den účtována za elektřinu stejná cena, tzv. vysoký tarif (VT), a dvoutarifové, kdy je po určitou část dne účtována za elektřinu nižší cena, tzv. nízký tarif (NT).
vypínač
– součást elektroinstalace sloužící k zapínání a vypínání osvětlení nebo jiných zařízení.
vyúčtování
– vyčíslení skutečných nákladů a záloh v daném zúčtovacím období. Jeho výsledkem může být nedoplatek nebo přeplatek.
vysoký tarif
– sazba za kterou se účtuje odebraná elektřina u odběrných míst s jednotarifní sazbou. Rovněž součást dvoutarifní sazby na odběrných místech, kde je elektřina kromě běžného provozu využívána také k vytápění, ohřevu vody nebo k dobíjení elektromobilu. V takovém případě je po určitý počet hodin během dne za odebranou elektřinu účtována nižší cena, nízký tarif (NT). Je to v době, kdy jsou výše zmíněná zařízení v chodu. Po ostatní hodiny je aktivní tzv. vysoký tarif (VT) s vyšší účtovanou cenou. Přepínání mezi NT a VT provádí automaticky distributor prostřednictvím HDO.
zemní plyn
– přírodní hořlavý plyn s hlavní složkou methanem využívaný jako fosilní palivo. Těží se z porézních sedimentárních hornin buď samostatně, nebo společně s ropou a černým uhlím.
zákony
– základním právním předpisem upravujícím energetické odvětví v České republice je tzv. energetický zákon, plným názvem zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů. Nabyl účinnosti 1. ledna 2001.